Το συνολικό πρόγραμμα του 26ου κάμπινγκ Antinazizone-YRE στο Δρέπανο Θεσπρωτίας που ξεκινάει σήμερα

Σήμερα, Παρασκευή 26 Ιούλη, ξεκινάει το 26ο κάμπινγκ AntinaziZone-YRE που θα πραγματοποιηθεί στο Δρέπανο Θεσπρωτίας.
Δείτε παρακάτω το συνολικό πρόγραμμα του κάμπινγκ.


Παρασκευή 26 Ιούλη

Αφίξεις

8 μ.μ. προβολή: Το πράσινο βιβλίο

8:30 μ.μ. παιδική προβολή: Η μπαλαρίνα και ο εφευρέτης

10 μ.μ. Άνοιγμα του κάμπινγκ

Σάββατο 27 Ιούλη

11 π.μ. Συζήτηση: ΓΙΑΤΙ ΕΝΙΣΧΥΕΤΑΙ Η ΑΚΡΟΔΕΞΙΑ ΔΙΕΘΝΩΣ; ΠΩΣ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ;
Άνοιγμα: Νίκος Κανελλής, Conny Dahmen (Γερμανία)
Παρεμβάσεις: Cosku Mihci (ΗΠΑ), Victor Egio (Ισπανία)
Κλείσιμο: Γιώργος Λυγουριώτης

6 μ.μ. Εργαστήριο: παραδοσιακοί χοροί

6 μ.μ. παιδικό στέκι

8 μ.μ. ΒΙΒΛΙΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ: ΟΙ ΔΕΙΛΟΙ – Η ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΤΟΥ Μ
Χρίστος Αχνιώτης – Συγγραφέας

8 μ.μ. προβολή: Ας περιμένουν οι γυναίκες

8:30 μ.μ. παιδική προβολή: Ψάχνοντας το Νέμο

9 μ.μ. ΛΑΪΚΟ-ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ ΓΛΕΝΤΙ
Χρήστος Ζάχος, Εύα Δημοκωστούλα, Γιάννος Νικολάου, Ηλίας Ράπτης

Κυριακή 28 Ιούλη

11 π.μ. Συζήτηση: ΟΙ ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΕΣ ΤΩΝ ΕΞΟΡΥΞΕΩΝ, ΟΙ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΙΝΗΜΑΤΑ
Χριστίνα Ζιάκα, Σωτήρης Λιαμπότης

8 μ.μ. Συζήτηση (διοργανώνεται από το Ξεκίνημα): ΕΝΑΣ ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΣΕ ΚΡΙΣΗ – ΠΟΙΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΔΙΕΘΝΙΣΤΙΚΗΣ, ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ;
Ανδρέας Παγιάτσος, Kevin McLoughlin (Ιρλανδία) – Παρέμβαση (μέσω video): Jaco Lam (Χονγκ Κονγκ)

8:30 μ.μ. παιδική προβολή: Τοy story 1

Δευτέρα 29 Ιούλη

11 π.μ. Συζητήσεις 

α) ΒΙΑΣΜΟΣ. ΤΟ “ΟΧΙ” ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΧΙ!
Νατάσσα Αργυράκη, Ruth Coppinger

β) ΤΟ ΙΡΛΑΝΔΙΚΟ ΖΗΤΗΜΑ: ΕΘΝΙΚΟ – IRA – ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΑ ΚΙΝΗΜΑΤΑ ΣΗΜΕΡΑ
Stephen Boyd – Ιρλανδία

6 μ.μ. Εργαστήριο: Lindy Hop

6 μ.μ. παιδικό στέκι

8 μ.μ. Βιντεοπαρουσίαση και συζήτηση για το έργο του Θ. Αγγελόπουλου 

8:30 μ.μ. παιδική προβολή: Nτάμπο

9 μ.μ. Βραδιά-πάρτυ Art against fascism (με live hip-hop από τον Canem και dj από την ομάδα του Art) 

Τρίτη 30 Ιούλη  

11 π.μ. Συζητήσεις 

α) Η ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΕΥΘΕΙΑ
Ελευθερία Κουμάντου, Τάκης Γιαννόπουλος

β) ΤΖΟΥΛΙΑΝ ΑΣΑΝΖ, ΕΝΤΟΥΑΡΝΤ ΣΝΟΟΥΝΤΕΝ ΚΑΙ Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ
Βαγγέλης Κολτσίδης

8 μ.μ. Συζήτηση (διοργανώνεται από το Ξεκίνημα): ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΚΡΙΣΗ & ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΣΩΣΗ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ

Ελένη Μήτσου, Ηλέκτρα Κλείτσα, Nicolas Croes

8:30 μ.μ. παιδική προβολή: Up

Τετάρτη 31 Ιούλη

Mέρα εκδρομής

6 μ.μ. παιδικό στέκι

8 μ.μ. Βιος, ο άλλος τρόπος- προβολή ντοκιμαντέρ και συζήτηση για τα συνεταιριστικά εγχειρήματα

8:30 μ.μ. παιδική προβολή: Τα Μυαλά που κουβαλάς

9 μ.μ. LIVE ΜΕ ΤΟΝ ΑΥΓΕΡΗ ΤΣΙΡΩΝΗ
Αυγέρης Τσιρώνης, Εύα Δημοκωστούλα, Γιάννος Νικολάου

Πέμπτη 1 Αυγούστου

11 π.μ. Συζητήσεις

α) ΑΥΤΟΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
Θάνος Μπικάκης

β) ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, Η ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ Η ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ 2ΗΣ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΑΝΤΙΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗΣ ΓΙΟΡΤΗΣ
Κυριάκος Χάλαρης

γ) ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΤΕΡΟΦΥΛΟΦΙΛΟΙ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ PRIDE;
Ειρήνη Εμινίδου, Αλέξανδρος Παπασχοινάς – Παρέμβαση: Thomas White (Trans Pride Δουβλίνου)

6 μ.μ. sunset bech party με τον beat pain 

6 μ.μ. beach volley 

6 μ.μ. παιδικό στέκι

8 μ.μ. προβολή: Δε θα πουλήσουμε το μέλλον μας 

8:30 μ.μ. παιδική προβολή: WALL-E

10 μ.μ. Tir Fada

Παρασκευή 2 Αυγούστου

11 π.μ. Συζητήσεις

α) ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ Ο ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ;
Νίκος Αναστασιάδης

β) 33 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠ’ ΤΟ ΠΥΡΗΝΙΚΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΤΟΥ ΤΣΕΡΝΟΜΠΙΛ
Adam Dudley, Becci Heagney

6 μ.μ. beach rugby workshop

6 μ.μ. παιδικό στέκι (παράσταση καραγκιόζη από τον Γιάννη Παπαδόπουλο)

8 μ.μ. προβολή: Ένα δέντρο θυμάται

8:30 μ.μ. παιδική προβολή Ζαράφα

9 μ.μ. ΓΛΕΝΤΙ “ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΣΤΗΝ ΗΠΕΙΡΟ” 

  • Γιάννης Χαλδούπης και οι μουσικοί του
  • Κώστας Κυριτσάκης, Μάριος Μπορμπουδάκης, Γιάννης Παπαδόπουλος, Στάθης Παρασκευόπουλος 

Σάββατο 3 Αυγούστου

11 π.μ. Συζητήσεις

α) ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ, ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ (ΣΕ ΒΟΡΡΑ ΚΑΙ ΝΟΤΟ) ΚΑΙ ΟΙ ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΟΙ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΙ
Αθηνά Καρυάτη, Nihat Boyraz – Παρέμβαση: Varol Celiker, Β. Κύπρος

β) ΕΡΓΑΤΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ, ΣΥΝΔΙΚΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΧΤΙΣΙΜΟ ΜΑΧΗΤΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ
Θανάσης Μαρίνης, Tracy Edwards

5 μ.μ. Η ΤΕΧΝΗ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΦΑΣΙΣΜΟ: ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ART AGAINST FASCISM ΚΑΙ ΕΠΟΜΕΝΑ ΒΗΜΑΤΑ
Άννα Αργυράκη (Αθήνα), Τζο Μιχάλογλου (Θεσσαλονίκη)

6 μ.μ. παιδικό στέκι

7 μ.μ. εργαστήρι αυτοάμυνας

8 μ.μ. προβολή Το αλάτι της γης

8:30 μ.μ. παιδική προβολή Μπαμπούλας ΑΕ

10 μ.μ. SATURDAY NIGHT PARTY FEVER!
Dj Set

Κυριακή 4 Αυγούστου 

Αναχώρηση